Które urodziny są najważniejsze?

Które urodziny są najważniejsze? Wiadomo: osiemnaste! Nawet jeśli zwykle nie obchodzisz urodzin, to „osiemnastka” odbyć się koniecznie musi – stajesz się przecież dorosły, przekraczasz magiczną linię dzielącą „zniewolenie” dzieciństwa od „wolności” wieku dorosłego – możesz już legalnie pić, palić, wyprowadzić się od marudnych „starych”,  wyjść za mąż (faceci muszą z ożenkiem jeszcze poczekać), a nawet głosować!

W Chinach w świetle prawa jest podobnie – 18-latek jest osobą dorosłą. Przetrwały jednak stare tradycje – w każdym regionie inne.

W powiecie Anxi ważne są „okrągłe” urodziny: kiedy kończysz 10, 20, 30, 40 itd. lat…

W rejonie Nan’an (część Dużego Quanzhou) najważniejsze urodziny w życiu dziewczyny to 18-tka, ale w życiu chłopaka – 16-tka.

W rejonie Jinjiang (inna część Dużego Quanzhou) ukończenie lat 16-u to tradycyjnie moment wejścia w dorosłość. Obecnie tradycja ta nie ma już przełożenia na faktyczną sytuację życiową młodego człowieka: w świetle prawa 16-te urodziny nie zmieniają w jego życiu kompletnie nic.  Co prawda sporadycznie, bardzo sporadycznie zdarza się jeszcze (na bardzo zapadłych wsiach), że 16-letnia dziewczyna „wychodzi za mąż” – rodziny wyprawiają tradycyjne wesele, ale do oficjalnego, urzędowego ślubu młodzi czekają kolejne 2 lata.

Mimo braku przełożenia na sytuację życiową i prawną, szesnaste urodziny celebruje się hucznie. Poniżej kilka zdjęć z przygotowań do takiego przyjęcia. Napisy na ustawionych z tej okazji bramach zawiadamiają o istocie wydarzenia.

IMG_5629 IMG_5627 IMG_5628

A tu juz impreza w toku.IMG_5648

[paypal_donation_button]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *