Rozszerzam formułę bloga

Od dawna niczego tu na blogu nie pisałem, i wcale nie dlatego, że wyjechałem z Chin (nie wyjechałem), albo że nic ciekawego się nie dzieje (dzieje się całkiem sporo).

Formuła bloga – założonego kiedyś w celu dzielenia się wrażeniami z „egzotycznych” Chin – dawno przestała wystarczać.

Kiedy jest się gdzieś krótko – rok, na przykład – wszystko jest nowe i o wszystkim chce się napisać. Potem percepcja się zmienia. Albo przez kolejnych dziesięć lat pisze się o tym, jak jeść pałeczkami i nie dawać prezentów w ilości 4 – bo to pechowa liczba w Chinach – (czyli o powierzchownościach, ciekawostkach), albo człowiek wnika w jakieś tematy głębiej, dużo głębiej, i koncentruje się na pracy mniej więcej naukowej / analitycznej, albo też – milknie na amen.

Dlatego – mimo tytułu bloga – będę częściej wychodzić poza temat Chin.

Owszem, mieszkam i pracuję w Chinach, ale żyję przecież nie tylko Chinami.
Jest już na blogu podstrona „Niechińszczyzna”, na razie chudziutka. Myślę, że będzie stopniowo „tyć”…

2 myśli w temacie “Rozszerzam formułę bloga

 1. baixiaotai

  Albo uważa, że życia mu nie starczy na opisanie tego maleńkiego skrawka Chin, na którym żyje 😉 Kłaniam się 😀 Ja gdybym jeszcze dodatkowo miała pisać o tych wszystkich niechińszczyznach, toby mi życia nie starczało na życie 😉
  A tak serio: cieszę się, że wróciłeś, lubię Cię czytać 🙂

  Odpowiedz
 2. rokwchinach Autor wpisu

  Hej Natalia! Ciebie zakwalifikowalbym do kategorii „wnika glebiej, duzo glebiej” 🙂 Mysle, ze z Twojego bloga powinna powstac co najmniej mocna ksiazka swietnie popularyzujaca Chiny.
  Ja sam natomiast nie chcialbym zacichnac na amen tylko dlatego, ze mam okresy, kiedy zacicha mi chinska wena i ze akurat skacze sobie na inny kwiatek, hehe. Dlatego musze sobie poluzowac gorset: o Chinach niewatpliwie nadal tu bedzie, ale o niechinszczyznach tez :-D. Pozdrawiam wiecznie wiosenny Kunming z jesiennego Zhejiangu!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *