Bez tej jednej małej rzeczy nie odniesiesz sukcesu

Obfite plony to marzenie każdego rolnika, a jeśli nie trzeba byłoby na nie czekać od wiosny aż do jesieni, a na przykład móc zbierać tę pszenicę, ziemniaki czy inny ryż tak w tydzień po ich wysianiu czy posadzeniu, to pomyślcie ile plonów rocznie można by mieć!

Do bystrych i odważnych świat należy, toteż pewien rolnik postanowił nieco pomóc przyrodzie.

Wysiał swoje roślinki i kiedy wreszcie wzeszły, rozpoczął ich kurację wzrostową. Pracował calutki dzień, zaczął jeszcze przed świtem, a skończył już dobrze po zmierzchu, ale efekty były rewelacyjne: każda z roślin była ewidentnie wyższa niż przed kuracją! Zadowolony z siebie rolnik wrócił do domu, opowiedział żonie, dzieciom, kuzynom, rodzicom, dziadkom, pradziadkom i pociotkom o błyskawicznym wzroście swoich roślin, po czym udał się na dobrze zasłużony odpoczynek.

Następnego ranka wszyscy – calutka rodzina rolnika! – pognała w te pędy na pole, żeby na własne oczy zobaczyć efekty ewidentnego geniuszu ich krewniaka. I osłupieli.

Całe pole było usiane… zwiędłymi kiełkami!

Jakiejż to „genialnej” metody przyśpieszającej wzrost roślin użył rolnik? Po prostu podciągnął każdą z nich troszeczkę do góry… żeby były wyższe!

Jakie polskie przysłowie najlepiej oddaje morał dziesiejszej historii? Czekam na Wasze, drodzy Czytelnicy bloga, odpowiedzi! Piszcie w komentarzach lub na mejla (rokwchinach@yahoo.com).

Dziś opowiedziałem Wam o tym, jak to pewien rolnik

podciągał kiełki, by pomóc im rosnąć

揠苗助长, ya4 miao2 zhu4 zhang3

W języku chińskim oznacza to tyle, co

zaprzepaścić szansę na sukces jakieś sprawy przez własny brak cierpliwości.

A Ty? Czy „podciągnęłaś kiedyś jakiegoś kiełka” za mocno i potem plułaś sobie z tego powodu w nos?

Za tydzień kolejne przysłowie!

Żeby nie przegapić żadnego odcinka z serii, zapisz się do darmowego newslettera!

[newsletter]

[paypal_donation_button]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *